A Vilniusban megrendezett Young Car Mechanik nemzetközi versenyen vendégként részt vett két fiatal szerelőnő is, akik a díjátadóján többször is felálltak a dobogóra. A cégek képviselői és a feladatokat előkészítő zsűri felfigyeltek a lányok gyorsaságára, leleményességére az állomásoknál, feladatoknál végzett munka során.
A Vilniusban megrendezett Young Car Mechanik nemzetközi versenyen vendégként részt vett két fiatal szerelőnő is, akik a díjátadóján többször is felálltak a dobogóra. A cégek képviselői és a feladatokat előkészítő zsűri felfigyeltek a lányok gyorsaságára, leleményességére az állomásoknál, feladatoknál végzett munka során.
Nevük nem szerepelt a hivatalos versenylistán, de nem távoztak üres kézzel a díjátadóról: a partnerek értékelték a lányok egyéni feladatokban elért eredményeit, amiért cserébe egyedi különdíjjal jutalmazták őket.
"Azt hittem, hogy sokkal rosszabb lesz. Igazából nagyon élveztem; nagyon jók voltak a feladatok. Nem is igazán mondanám, hogy nehezek voltak – inkább határozottan teljesíthetőek. Sőt, a feladatok által tisztában lettem vele, hogy melyik képességem erősebb és melyik gyengébb " - mondta Viktorija Sučkova, a Vilniusi Autóipari és üzleti iskola hallgatója.
Karolina Švabaitė, a Marijampolė Szakképzési Központ diákja egyetértett: "Nagyon jó részt venni, és megtudni, mit tudsz már, és mit kell még tanulnod."
Különböző módon fordultak a technológia és a szakma felé
Sok iskolában vagy szakképző központban az autószerelő szakot még mindig túlnyomórészt fiúk választják. Viktorija Sučkova és Karolina Švabaitė oktatási intézményében is rajtuk kívül csak egy lány van.
Mindketten más indok miatt választották ezt a szakmát. A marijampolei lakos, Karolina Švabaitė számára a technikai irány nem ismeretlen családja számára: édesapja korábban traktorosként dolgozott, bátyja pedig lakatos. – A húgom is érdeklődött iránta, és engem is vonzott – magyarázta a lány.
Viktorija viszont bevallotta, hogy korábban sok különböző tevékenységeket kipróbált, de ezek többségét hamar megunta. "Aztán kipróbáltam az autóval való bütykölést – tetszett, lekötött. Elkezdtem nézegetni oktatóvideókat a YouTube-csatornákon, majd elkezdtem kutatni, hol tudnám elmélyíteni ezt a tudást.
Iskolába jártam, és minden jól alakult, minden nagyon érdekes volt. Úgy érzed, végre megtaláltad önmagad, mert olyan sokáig semmilyen más tevékenység nem foglalkoztatott. De erre rákattantam, és ez a vágy nem múlt el. Most még azon is gondolkozom, hogy nem tudom, hogy van-e olyan, ami az autós világon kívül jobban érdekelne. Már most is nagyon nagy részét lefoglalja az életemnek” – mondta Viktorija
Viktorija nem titkolta, hogy választását a családja nem támogatta különösebben – állításuk szerint ez nem női munka. "De egy ilyen nézet elavult. Az iskolában mindenki támogat. Ott olyan emberek közé tartozom, akik tökéletesen megértenek engem" - mondta boldogan.
Már próbára tették képességeiket műhelyekben
Oktatási intézményeikben már nem kell bizonyítaniuk a lányoknak, hogy a legösszetettebb feladatokat is el tudják látni. Azonban továbbra is kihívásokkal kell szembenézniük, amikor munkát vagy szakmai gyakorlatot keresnek.
"Elmentem az egyik műhelybe, hogy ott végezzem a gyakorlatomat. Elkezdték kérdezgetni, hogy van-e elég erőm és milyen képességeim vannak. Elmagyarázták, hogy ott csak férfiak lesznek, és nem lesz hol átöltözni. Egyszóval a kérdések elbizonytalanítottak és visszautasítottam – mintha azt mondanám, mit csinálhat itt egy lány” – magyarázta Viktorija Sučkova.
Karolina jelenleg az egyik marijampolėi autószervizben tölti gyakorlatát, és azt tervezi, hogy utána állandó állást keres.
"Mindig éreztem a család támogatását; ebből soha nem volt hiány. Viszont a diszkrimináció máshol létezik. Vannak olyan emberek, akik régimódi nézetekkel rendelkeznek, és nem lehet rajtuk változtatni. De ezek motivációt adnak, az ilyen megjegyzések hallatán tudom, hogy képes vagyok elvégezni a munkámat, és ezt be is bizonyítom. Másrészt viszont sokan vannak olyanok is, akik valóban támogatnak. – mondta Karolina.
Eközben Viktorija Sučkova már gyakornok lett, és egy szervizben kamatoztatja az iskolában megszerzett tudását. "Nagyon élvezem; különféle autókat és különféle feladatokat kapok – szíj- vagy olajcsere, kerekek visszaszerelése. A feladatok a legkönnyebbtől a legnehezebbig terjednek. De a legfontosabb az, hogy megcsináljam és folyamatosan tanuljak.
Eleinte nehéz volt megszokni a terhelést. Amikor elkezdtem a munkát, a gumiszerelés szezon volt – egész nap emelgetni a kerekeket, nagyon fárasztó volt. De meg lehet szokni” – mondta Viktorija.